Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Forum İstatistik
Forum Saphira'ya Hoşgeldin; Misafir
Senin Toplam 0 Mesajın Var.
Tarihinden Beri Bizimlesin
Son Ziyaretiniz:
Son Üyemiz : https://forumsaphira.yetkin-forum.com/u157

5835 Gündür yayındayız
2162 Konumuz var
9233 Mesaj gönderildi
Senden İyi Olmasın 155 Kullanıcımız Var
Saat Kaç?
En son konular
» kısacaa ßhenn :)
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeCuma Ara. 31, 2010 4:52 pm tarafından ilkerarslan

» Yine Yeniden Saphira' 10
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Ekim 06, 2010 1:26 pm tarafından AdminCem

» herkese selamlar .)
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Ekim 06, 2010 12:50 am tarafından AdminCem

» evet ben yeniyim (:
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Ekim 06, 2010 12:50 am tarafından AdminCem

» - ******ün Hayatı Anıları ****** resimleri yazıları -
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Eyl. 29, 2010 4:02 pm tarafından rtnrtn

» EmRe ayDıN fotoLaRı 2...
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 7:05 pm tarafından matraq.xD

» kaLan sağLaR seNin oLsuN..(RESİMLİ)
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 7:03 pm tarafından matraq.xD

» Bu keZ anLadım ( resımLı)
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 7:03 pm tarafından matraq.xD

» içecek şişelernden sanat..
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 6:58 pm tarafından matraq.xD

» yumuRta kabukLaRına bakıNn süpeRr bnce ;)
İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 6:57 pm tarafından matraq.xD

En iyi yollayıcılar
muzur_kedi
İzmirde Bir Konuşma Vote_lcapİzmirde Bir Konuşma Voting_barİzmirde Bir Konuşma Vote_rcap 
AdminCem
İzmirde Bir Konuşma Vote_lcapİzmirde Bir Konuşma Voting_barİzmirde Bir Konuşma Vote_rcap 
*ßOnNy--girL*
ßüshRa
ßaTeRiST DeN!Ss
saphira_smge
Angelic Girl
PeSiMiST_SaGoPa_KaJMeR
baqtery
JeLibon
Program İndir
Spor Haberleri
Anket
Yeni Tema Ve Arkaplanımız Nasıl???
Süper Ötesi
İzmirde Bir Konuşma Vote_lcap67%İzmirde Bir Konuşma Vote_rcap
 67% [ 2 ]
Öğğ İğrenç
İzmirde Bir Konuşma Vote_lcap0%İzmirde Bir Konuşma Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ne İyi Ne Kötü Fifty Fifty
İzmirde Bir Konuşma Vote_lcap33%İzmirde Bir Konuşma Vote_rcap
 33% [ 1 ]
Toplam Oylar : 3
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Adminle İletişim
Destekleyenler
free forum
Sitemizi Destekle
https://forumsaphira.yetkin-forum.com/tell_friend.forum?f
Facebook Ekle
Cem Agirgez

Kartınızı Oluşturun
Istatistikler
Toplam 155 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ilkerarslan

Kullanıcılarımız toplam 9233 mesaj attılar bunda 2162 konu

İzmirde Bir Konuşma

YazarMesaj
AdminCem
Site Kurucusu
Site Kurucusu
AdminCem

Erkek Mesaj Sayısı : 1554
Ruh Halim : İzmirde Bir Konuşma Manyak10

Başarı:
İzmirde Bir Konuşma Left_bar_bleue1000/1000İzmirde Bir Konuşma Empty_bar_bleue  (1000/1000)
Rep Puanı:
İzmirde Bir Konuşma Left_bar_bleue944/1500İzmirde Bir Konuşma Empty_bar_bleue  (944/1500)

İzmirde Bir Konuşma Empty
MesajKonu: İzmirde Bir Konuşma   İzmirde Bir Konuşma Icon_minitimePaz Haz. 01, 2008 12:36 pm

İzmir’de Bir Konuşma
31 Ocak 1931

İzmir Ticaret Odasında söylenmiştir.

Saygıdeğer arkadaşlar!
İzmir’in çok kıymetli ve güvenilir tüccarları ve tüccarlarının temsilcileri karşısında bulunmaktan son derece memnun oldum ve duygulandım. Genel Sekreter Beyefendi’nin Ege iktisat bölgesi hakkında özel olarak vermiş olduğu açıklamadan yararlandım. Bundan dolayı hepinize teşekkür ederim. Genellikle duygularım ve izlenimim şu olmuştur ki, bütün arkadaşlarımız iktisadî hayatımızın gelişmesi ve yükselmesi için gerekenleri içtenlikle söylüyorlar. Hepimizin hatırına gelen şeylerdir. Sizin de söylediğiniz gibi bu vergilere ait kanunlar yenidir. Uygulama ve ayrıntılarında bazı hatalar olabilir. Zamanla bunların ortadan kalkacağı inancındayız. Yine zamanla ve uygulamalarındaki deneyimlerle eksik veya kötü taraflar anlaşılmış oluyor. Bütün bu görüşmeler o kanunların düzeltilmesine vesile olmaktadır. Cumhuriyet Hükümeti, şüphesiz bunlarla yakından ilgilidir ve uğraşmaktadır. Emin olabilirsiniz ki, bunların hepsi yapılacaktır. Ticaret ve sanayi adamları, yapılabilir bütün kolaylıkların gösterileceğine şüphe etmemektedirler.

Liman işlerine ait söylenen sözlere dikkat ettim. Gerçekten buna dair bir itiraz yoktur. Vergilerde olduğu gibi bunlarda ayrıntılara ve uygulamalara ait ve değiştirilebilir şeylerdir. Birkaç gündür bana değil, fakat bazı insanlara kötümserlik aşılayacak içerikte düşünceler ve yazılar görüyorum. Sizlerden ve İzmir çevresinden aldığım bilgilerden anladığım kadarıyla durumu ve gerçeği başka türlü anlatanların varlığı anlaşılıyor.

Genel Sekreter Beyefendi’nin ve diğer arkadaşların buyurdukları gibi, bu bölgenin ihracatı 1923’de 33 milyon iken, 1928’de 99 milyona çıkmıştır. Yani iki üç misli artmıştır. Ortamın ne kadar olumsuz olduğunu yine siz anlattınız. Sınırsız zorluklar ve baştan başa yıkık bir memleket. Bütün bunlara rağmen bu büyük fark sevindiricidir. Durum böyle iken, bu memleketin içinden ve bu memleketin evlâdından- bilmiyorum evlâdından mıdır- bazı insanların bütün gerçeklere göz yumarak kamuoyuna yanlış düşünce ve yollar göstermesi gerçekten üzüntüye değer.

Bunu yapanlar, ya çevrelerini görmeyecek kadar bilgisiz ve ahmak, yahut gerçeğe dokunmaktan korkacak kadar alçak ruhlu kimselerdir. Her iki durumda da bu gibiler, Türk milletinin yüksek fikirleri karşısında hiç olmazsa utanmalıdırlar. Kooperatifçilik hakkında genellikle iktisadî alanda birleşme siyasetinin yanında ve karşısında bazı düşünceler söylendi. Ayrıntılara girmeyeceğim. Yapmak, maddî ve manevî kuvvetleri, zekâ ve yetenekleri birleştirmektir. Yoksa bir zayıf ile bir kuvvetlinin birleşmesinden söz etmiyoruz.

Birleşmenin böylesi zayıf olanın kuvvetliye esir olması demektir. Ege iktisat bölgesindeki bütün insanların kazançlarını ve çabalarını birleştirmesi, mutlaka verimli sonuçlar verecektir. Türkiye’nin çalışma hayatı ve varlığını düşününce birleşmeden doğan yararların ve çıkarların çok büyük olacağı inancına varacağınızdan şüphe etmiyorum. Böyle bir girişim olurken birtakım şikâyetçiler olabilir. Üreticilerin birleşmesinden kişisel çıkarlarının bozulacağını düşünenler elbette şikâyet edeceklerdir. Fakat memleketimiz işlenmemiş bir alandır. Görülecek çok iş vardır. Onları da karşılayacak birçok uğraşılar bulunabilir. Gerçek ticaret adamları için hiçbir zarar düşünmüyorum. Burada geçirdiğim saatlerden yararlandığımı ve duygulandığımı tekrar ederim. Konuşulan şeyleri önemle göz önüne alacağım ve Hükümetin ileri gelenleri de bunlarla zaten ilgilidirler.

Hâkimiyet-i Milliye, 2.02. 1931
https://forumsaphira.yetkin-forum.com

İzmirde Bir Konuşma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-